Számos elmélet szól arról, hogy mi mindenre van hatással, ha gyermekünk napjainak meghatározó része az olvasás, mesélés. Könyvek születnek arról, hogy mi mindenért fontos, hogy gyermekünk számára miért biztosítsuk a mindennapos olvasás élményét. Nálunk okosabb emberek ismerik a pszichológiát, ami mögötte van. Tantervek, óvodai munkásságok épülnek az olvasás fontos szerepére. Miért kéne nekünk ezzel szembeszállni? Hisz mind szeretnénk gyermekünk számára a legtöbbet nyújtani.
A tudományos elméletek előtt és mellett mi egy fontos dolgot emelnénk ki: az együtt töltött idő. Az olvasás során mindenképpen gyermekünk lelkével lehetünk. Ez idő alatt nem figyelhetünk másra, nem pöröghet a fejünkben a tennivalóink listája. Az olvasás ideje lehet a mi közös időnk. Ilyenkor mind elmerülhetünk a mesék világában, majd utána –vagy közben – szépen kivesézhetjük a történteket.
Ami még fontos: addig sem a tévét vagy a kütyüket bűvöli. Sajnos nem tudjuk elkerülni ezek használatát – talán nem is kell, hiszen világunk része – de próbáljuk mérsékelni. Hiszen ilyenkor minden élményt, képi világot készen kap. A rendkívül nagy kreativitásának szabunk határt. Nem kell képet alkotnia, nem kell képzeletét szabadjára engednie. Pedig az egészséges fejlődéséhez erre nagy szükség van.
Teremtsük meg azokat a perceket, amikor közösen bekuckózunk, felkapcsoljuk a kis lámpát és elmerülünk a mesék végtelen világába.
Az őszi délutánok erre tökéletesen alkalmasak. Ha ezek eddig is életünk részei voltak, akkor élvezzük minden percét, ha pedig most szeretnénk beiktatni, akkor hajrá, mindenki imádni fogja. Ő is, és Te is!
Nem kell ám a gonoszoktól sem tartani. Elsőre gondolhatnánk azt is, hogy a mesékben megjelenő boszorkányok, sárkányok, farkasok félelmet keltőek a gyermekek számára. De a mesékben szereplő gonosz alakoknak más feladata is van az ijesztgetésen, és félelemkeltésen kívül: a gyermekek már eleve szoronganak egy olyan világban, ami számukra nem teljesen érthető, és ahol ki vannak szolgáltatva a felnőtteknek. Így a mese lehetőséget ad nekik, hogy nehezen meghatározható érzéseiket formába öntsék, kiélhessék.
A mese a lélek fejlődésének állomásait jeleníti meg nagy erejű, szimbolikus képekben.
A lélek fejlődéséhez pedig hozzátartozik a félelem, és szorongás is. És hozzátartozik az is, hogy a szereplők hogyan jutnak túl ezeken az érzéseiken, hogyan küzdenek meg velük, és hogyan lépnek egy magasabb szintre. Fontos összetevője a mesének, hogy a főszereplők mit és hogyan tanulnak mindabból, amit a mese megpróbáltatásai eléjük állítottak.
Ha a gyermek ki tudja várni a szorongás fantáziaképein áthaladva a vigasztalás és megszabadulás képeit, akkor a mese jótékony hatású, és eléri a célját: példát, és mintát mutat a gyermekeknek a probléma megoldásból.
A mese olyan jelenségekről beszél a gyermeknek (életről, halálról, haragról, féltékenységről, szeretetről, segítésről, talpraesettségről, bátorságról), amelyekről máshogy, elvont fogalmak szintjén nem tudnánk beszélni vele. A mesékkel sajátos formában megnyugtatjuk a gyermekeket, amikor a mese szimbólumai révén eszközt adunk a kezükbe a félelem, és szorongás megjelenítéséhez, és feloldásához.
A mese kimondhatóvá teszi a kimondhatatlant.
A gyermek életét csak akkor gazdagítja egy mese, ha mozgásba hozza képzeletét, fantáziáját, fejleszti intellektusát, ha eligazítja érzelmeiben, megbékíti félelmeivel és vágyaival, elismeri nehézségeit, ugyanakkor megoldásokat is javasol problémáira.
Ha a könyv, amelyből mesélünk nincs tele illusztrációkkal, a fantáziát belső mozgásra készteti, így jobban fejleszti az érzelmek megélésének képességét, a megítélő-képességet, a bátorságot és az odaadást, mint ha kész sablont kap a gyermek, amelyhez belső képeit le kell nyesegetnie, hogy illeszkedjen a kész mintába
A mese a legjobb érzelmi intelligenciafejlesztő módszer és a minőségi idő egyik legértékesebb módja. Azok a felnőttek, akiknek meséltek gyermekkorukban sokkal könnyebben küzdenek meg az élet nehézségeivel, érzelmileg stabilabbak, hiszen számtalan példát, mintát kaptak a mesékből, hogyan oldhatóak meg a problémák, és megélhették azt is, hogy érdemes hinni a Jóban, mert majd egyszer elnyeri méltó jutalmát.
A mesekönyvek választéka végtelen, mindenki megtalálja köztük kedvenceit. Ha a Te emlékeidben is intenzíven él a kedvenc könyved meséinek élménye, biztosan szeretnéd ezt gyermeked számára is biztosítani. Nézz körül, a Kossuth Kiadó gyermekkönyvei között. Lehetséges, hogy Te is új kedvencre lelsz! 😉